Xiaomi Redmi K50 Gaming
Price in Bangladesh
৳51,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi K50 Gaming Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi K50 Gaming |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch (1080 x 2400 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers (4 speakers) |
| RAM | 12GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (64MP + 8MP + 2MP) |
| Front Camera | 20 MP, f/2.4, (wide), 1/2.0", 0.8µm |
| Video | 4K at 30fps / 60fps |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, color spectrum, and virtual proximity sensing |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 4700 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 162.5 x 76.7 x 8.5 mm |
| Weight | 210 g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi K50 Gaming phone comes with physical magnetic pop-up gaming triggers so can provide reliable performance during gaming. This phone has a 6.67-inch OLED display that features 1B colors, 120Hz, HDR10+, 800 nits (HBM), and 395 ppi density. Also, this Redmi K50 Gaming includes 12GB of RAM and 256GB of storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi K50 Gaming and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★