Xiaomi Redmi K50 Pro
Price in Bangladesh
৳45,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi K50 Pro Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi K50 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network | 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inches |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple(108 MP+8 MP+2 MP) |
| Front Camera | 20 MP |
| Video | 1080p@30/120fps |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh, |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 201g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi K50 Pro comes in 6.67 inches size and the OLED display which provides 1440 x 3200 pixels resolution. The display is protected with Corning Gorilla Glass Victus. The rear camera of the Xiaomi Redmi K50 Pro consists of 108 MP wide, 8MP ultrawide, and 2MP macro sensor lenses. The front camera has a 20 MP wide sensor. For power, it has Non-removable Li-Po 5000 mAh battery with 120W Fast charging, Power Delivery 3.0, and Quick Charge 3+.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi K50 Pro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★