Xiaomi Redmi K50 Ultra
Price in Bangladesh
৳45,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi K50 Ultra Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi K50 Ultra |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network | 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch |
| Sound | Loudspeaker with stereo speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-Core,1 x 3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4 x 1.80 GHz Cortex-A510 |
| GPU | Adreno 730 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / 6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple, 108MP+8 MP+2 MP |
| Front Camera | 20 MP |
| Video | 1080p X 30 / 60fps, 720p X 120fps |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Sensor | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 202g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi K50 Ultra smartphone is popular because of its unique design. This phone supports 5G network connectivity and contains high megapixel four cameras. Due to the 108 megapixels main camera and 1080 pixel video quality, it offers clear and high-quality photos and videos. Moreover, its 5000mAh battery capacity ensures a long time of charging backup.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi K50 Ultra and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★