Xiaomi Redmi K60 Pro
Price in Bangladesh
৳55,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi K60 Pro Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi K60 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch, (1440 x 3200 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with stereo speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (54MP+8MP+2MP) |
| Front Camera | 16 MP, (wide), 1/3.06", 1.0 m |
| Video | 1080p at 30/60/120fps |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 162.8 x 75.4 x 8.6 mm |
📖 Overview
Xiaomi Redmi K60 Pro comes with a 6.67-inch OLED touchscreen display with a resolution of 1440 x 3200 pixels. It has Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 chipset built on 4 nanometer plus technology. This Xiaomi Redmi K60 Pro phone can record videos up to 8K resolution through its rear camera at 24fps / 30fps and can record videos up to FHD resolution through its front camera. The phone also has 8GB RAM and 128GB storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi K60 Pro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★