Xiaomi Redmi K60E
Price in Bangladesh
৳35,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi K60E Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi K60E |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch, 526 ppi density |
| Sound | Loudspeaker with stereo speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (48MP+8MP+2MP) |
| Front Camera | 20 MP, (wide), 1/2.0", 0.8µm |
| Video | 4K at 30fps |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 163.1 x 76.2 x 8.5 mm |
| Weight | 202 g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi K60E device is powered by a 4 nm Mediatek Dimensity 8200 processor. This phone comes with 8GB RAM and 128GB storage capacity. It has a 6.67-inch OLED touchscreen display with a resolution of 1440 x 3200 pixels. Also, this Xiaomi Redmi K60E can capture 4K resolution video through the rear camera and up to Full HD video through the front camera.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi K60E and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★