Xiaomi Redmi K70 Pro
Price in Bangladesh
৳56,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Xiaomi Redmi K70 Pro Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Xiaomi Redmi K70 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network | 5G |
| SIM | Dual SIM, Nano-SIM, dual stand-by |
| Display | 6.67 inch |
| Sound | Loudspeaker with stereo speakers |
| RAM | 16GB |
| Built In Memory | 256GB |
| CPU | Octa-core 1 x 3.3 GHz Cortex-X4 & 5 x 3.2 GHz Cortex-A720 & 2 x 2.3 GHz Cortex-A520 |
| GPU | Adreno 750 |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / 6e / 7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Camera | 50MP, 50MP, 12MP |
| Front Camera | 16MP |
| Video | 8K x 24fps, 4K x 24 / 30 / 60fps, 1080p x 30 / 60 / 120 / 240 / 960fps, 720p x 1920fps, gyro-EIS |
| OS | Android 14, HyperOS |
| Sensor | Fingerprint, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color spectrum |
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 209g |
📖 Overview
This Xiaomi Redmi K70 Pro has an OLED 68B color display with 1440 x 3200P resolution that provides perfect video quality. It offers a 50-megapixel main camera that supports 2x optical zoom. Also, the Xiaomi Redmi K70 Pro has a 5000mAh battery capacity and a 120W wired charger that is capable of charging 100% in 18 min.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi K70 Pro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★