Xiaomi Redmi Note 11 Pro
Price in Bangladesh
৳22,499
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi Note 11 Pro Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 11 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 4G |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inches |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 6GB RAM |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Quad- 108MP + 8MP + 2MP +2MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Video | 1080p |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, Virtual proximity sensing |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Note 11 Pro has a MediaTek Helio G96 processor with Liquid Cool technology. It has 128GB internal storage and 6GB RAM. Xiaomi Redmi Note 11 Pro is equipped with a quad camera setup with 108MP wide, 8MP ultrawide, 2MP macro, and 2MP depth sensors, and the front camera is 16 Megapixels. For battery, it has a 5000mAh massive battery with 67W turbocharging.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 11 Pro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★