Xiaomi Redmi Note 11E
Price in Bangladesh
৳18,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi Note 11E Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 11E |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.58 inch |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 4GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-Core 2 x 2.2 GHz Cortex-A76 & 6 x 2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | 50 MP+2 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | 1080p |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Redmi |
| Weight | 200g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Note 11E comes with 5G support. The Redmi Note 11E Pro has a 6.67-inch Super AMOLED display with a 120Hz refresh rate. The Android 11 OS is compatible with MIUI 13 support. This smartphone has 6nm Qualcomm Snapdragon 695 5G supported by Adreno 619 GPU. It is available in 4GB RAM with 128GB internal storage. The Connectivity options on the Note 11E Pro include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, NFC, Infrared port, and 5G network support.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 11E and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★