Xiaomi Redmi Note 11E Pro
Price in Bangladesh
৳25,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi Note 11E Pro Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 11E Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network | 5G |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inches |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 6GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| CPU | Octa-core (2 x 2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple- 108MP + 8 MP + 2MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Video | 1080p |
| OS | Android 11, MIUI 13 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Redmi |
| Weight | 202 gm |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Note 11E Pro is equipped with the Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G Octa-core processor. It has triple camera in the rear with 108MP wide, 8MP ultrawide, 2MP macro lenses, and in the front it has 16MP camera. Xiaomi Redmi Note 11E Pro has Super AMOLED 120Hz display and 67W wired USB Type-C 2.0 Fast charging.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 11E Pro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★