Xiaomi Redmi Note 11T 5G
Price in Bangladesh
৳22,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi Note 11T 5G Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 11T 5G |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network | 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.6 inches |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 6GB |
| Built In Memory | 64GB |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Duel- 50MP + 8 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Video | 1080p |
| OS | Android 11, MIUI 12.5 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 195 g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Note 11T 5G has a MediaTek Dimensity 810 5G Octa-core processor.It comes with a 6.6-inch size IPS LCD display with a resolution of 1080 x 2400 pixels. This phone is powered by an Octa-core processor so any game or app can be used with it. The smartphone features a nonremovable Li-Po 5000 mAh battery which a 33W fast charger can charge to 100% in just 60 minutes.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 11T 5G and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★