Xiaomi Redmi Note 12 4G
Price in Bangladesh
৳14,900
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi Note 12 4G Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 12 4G |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch (1080 x 2400 pixel) |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 4GB |
| Built In Memory | 64GB |
| External Memory | microSDXC (dedicated slot) |
| CPU | Octa-Core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (50MP + 8MP + 2MP) |
| Front Camera | 13 MP, f/2.5, (wide), 1/3.0" |
| Video | 1080p at 30fps |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 183.5 gm |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Note 12 4G smartphone comes with a 6.67-inch large AMOLED display that features 120Hz, 450 nits (typ), 700 nits (HBM), 1200 nits (peak), and 395 ppi density. Also, this phone appears with a Gorilla Glass 3 front, plastic frame, and plastic back. It includes 4GB of RAM and 128GB of storage capacity. Additionally, this phone can capture up to FHD resolution video via front and rear cameras.
Xiaomi Redmi Note 12 4G Review by Bdstall
What is the price of Xiaomi Redmi Note 12 4G in BD?
Xiaomi Redmi Note 12 4G price varies in BD that depends on the variant. And, these variants are 64GB ROM & 4GB RAM, 128GB ROM & 4GB RAM, 128GB ROM & 6GB RAM, and 128GB ROM & 8GB RAM. Moreover, Xiaomi Redmi Note 12 4G price in BD starts from TK 24,000 which is the 4GB RAM & 128GB ROM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 12 4G and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★