Xiaomi Redmi Note 12 Discovery
Price in Bangladesh
৳36,515
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 Inch |
| Sound | Loudspeaker yes, with stereo speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (2 x 2.6 GHz Cortex-A78 & 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | 200MP + 8MP + 2MP |
| Front Camera | 16 MP, Wide, 1/3.06", 1.0µm |
| Video | 4K at 30fps |
| OS | Android 12, MIUI 13 |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 4300 mAh, non-removable |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Redmi |
| Weight | 207.5 gm |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Note 12 is one of the most popular phones within the Discovery series. This phone has 8GB RAM and 256GB ROM. It has a triple camera that can shoot natural photos or videos at different angles. It has a removable Li-Po 4300 mAh battery. Xiaomi Redmi Note 12 Discovery Phone has a 6.67-inch display.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 12 Discovery and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★