Xiaomi Redmi Note 12 Turbo
Price in Bangladesh
৳51,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi Note 12 Turbo Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 12 Turbo |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch (1080 x 2400 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x2.91 GHz Cortex-X2 & 3x2.49 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 725 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (64MP + 8MP + 2MP) |
| Front Camera | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 4K at 30fps |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| GPS | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 161.1 x 75 x 7.9 mm |
| Weight | 181 g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Note 12 Turbo smartphone comes with 8GB RAM and 256GB of storage. It includes three rear cameras that can capture up to 4K resolution video and also a single selfie camera that can capture up to FHD resolution video. This Redmi Note 12 Turbo phone has a 6.67-inch OLED display that features 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1000 nits (HBM), and 395 ppi density.
Xiaomi Redmi Note 12 Turbo Review by Bdstall
What is the price of Xiaomi Redmi Note 12 Turbo in BD?
Xiaomi Redmi Note 12 Turbo price varies in Bangladesh depending on the variant. And, these are 256GB ROM & 8GB RAM, 256GB ROM & 12GB RAM, 512GB ROM & 12GB RAM, and 1TB ROM & 16GB RAM. Moreover, Xiaomi Redmi Note 12 Turbo price in BD starts from TK 51,500 which is the 8GB RAM & 256GB ROM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 12 Turbo and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★