Xiaomi Redmi Note 13 4G
-2%
Price in Bangladesh
৳20,000
from 1 seller
The lowest price of Xiaomi Redmi Note 13 4G in Bangladesh is ৳20,000 only. Buy Xiaomi Redmi Note 13 4G at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
Save 2%
৳20,500
৳ 20,000
📋 Xiaomi Redmi Note 13 4G Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 13 4G |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM |
| Network | 4G |
| SIM | Nano-SIM, dual stand-by |
| Display | 6.67" |
| Sound | Yes, with stereo speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 256GB |
| CPU | Octa-Core, 4 x 2.8 GHz Cortex-A73 & 4 x 1.9 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 610 |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple |
| Front Camera | Single |
| Video | 1080p at 30fps |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| GPS | Yes |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| FM Radio | N/A |
| Battery Capacity | 5000 mAh, non-removable |
| Battery Type | Fixed |
| Talk Time | Up to 8 Hours |
| Other Features | Redmi |
| Weight | 188.5g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Note 13 4G mobile phone comes with 8GB RAM and 256GB SSD storage capacity. This phone has 6.67 inch AMOLED type display that features 1800 nits peak brightness, 1080 x 2400 pixels resolution, 395 ppi density, and 87.5% screen-to-body ratio. It's also has Corning Gorilla Glass 3 protection. The smart phone comes with single selfie main camera, with 108 MP, f/1.8, 24mm wide, 8 MP, f/2.2, 120˚, ultrawide and 2MP, f/2.4, macro. The phone also comes with a 33W wired charging that can charge 50% in 29 minutes, and 100% in 70 minutes.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 13 4G and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★