Xiaomi Redmi Note 13 Pro+
Price in Bangladesh
৳34,500
from 1 seller
The lowest price of Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ in Bangladesh is ৳34,500 only. Buy Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
৳ 34,500
📋 Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 13 Pro+ |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch AMOLED Display, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1800 nits (peak) with 1220 x 2712 pixel Resolution |
| Sound | Yes, with stereo speakers |
| RAM | 12GB |
| Built In Memory | 256GB |
| CPU | Octa-core (2 x 2.8 GHz Cortex-A715 & 6 x 2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple Camera<br>200 MP, f/1.7, 23mm wide, 1/1.4", 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS<br>8 MP, f/2.2, 120˚ Ultrawide<br>2 MP, f/2.4, Macro |
| Front Camera | 16 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 4K at 24/30fps, gyro-EIS |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| GPS | Yes |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Battery Type | Fixed |
| Talk Time | 10 hours |
| Other Features | Chipset: Mediatek Dimensity 7200 Ultra (4 nm) |
| Weight | 204.5gm |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ is a flagship-level mobile phone designed with 200MP main camera, 8 MP, f/2.2, 120˚ Ultrawide and 2 MP, f/2.4, Macro. Super QPD technology is also provided for faster and more accurate image focusing. This phone also has OIS + EIS dual-stabilization technology which will act like an invisible tripod and take clear pictures and videos while taking pictures.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★