Xiaomi Redmi Note 14 Pro+
Price Range in Bangladesh
from
৳42,500
to
৳44,500
across 2 sellers
The lowest price of Xiaomi in Bangladesh is ৳42,500 only. Buy Xiaomi at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳44,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Baridhara, Dhaka
৳ 42,500
Baridhara, Dhaka
৳ 44,500
📋 Xiaomi Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network | 5G |
| SIM | Dual |
| Display | 6.67 inch, AMOLED, 68B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 3000 nits (peak) |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 710 (940 MHz) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Dual Camera<br>50 MP, 28mm (wide)<br>2 MP, f/2.4, (depth)<br>0.08 MP (auxiliary lens) |
| Front Camera | 20 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/4.0", 0.7µm |
| Video | 1080p at 30/60fps |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasonic) |
| Battery Capacity | Li-Ion 6200 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 210 g |
📖 Overview
This Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ mobile comes with a 6.67-inch AMOLED display with 1220 x 2712 pixels resolution so, it is perfect for watching videos and playing games. This mobile is powered by a Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 processor which is ideal for high-resolution gaming. It is designed with a Li-Ion 6200 mAh battery that can be used for a long time on a single charge, and it uses a 90-watt wired charger that ensures fast charging.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★