Xiaomi Redmi Note 7s
-51%
Price in Bangladesh
৳10,111
from 1 seller
The lowest price of Xiaomi in Bangladesh is ৳10,111 only. Buy Xiaomi at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Friends Dot Com
Keraniganj, Dhaka
7 days parts
Save 52%
৳20,990
৳ 10,111
📋 Xiaomi Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | Yes |
| Network | 4G / LTE |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
| Display | 6.3 Inch, 1080 x 2340 Resolution |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 3 GB |
| Built In Memory | 32 GB |
| External Memory | Up to 256 GB / Uses Shared SIM Slot |
| CPU | Octa Core, 4 x 2.2 GHz Kryo 260 & 4 x 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 512 |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual-Band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 Reversible Connector |
| Camera | 48 MP + 5 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Video | 1080p @ 30fps / 60fps / 120 fps |
| OS | Android 9.0 Pie |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensor | Fingerprint Rear-Mounted, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| FM Radio | FM Radio, Recording |
| Battery Capacity | Non-Removable Li-Po 4000 mAh Battery |
| Battery Type | Fixed |
| Stand By | Dual Stand-By |
| Other Features | Color: Dream Blue, Bright Black, Nebula Red |
| Weight | 186 g |
📖 Overview
This Xiaomi Redmi Note 7s has Qualcomm SDM660 snapdragon 660 chipset, dual SIM, 6.3-inch screen, 48MP + 5MP dual rear camera, 13MP single selfie camera, full HD video recording, fingerprint sensor, FM radio with recording, 4000mAh battery.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 7s and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★