Xiaomi Redmi Note 8
The lowest price of Xiaomi Redmi Note 8 in Bangladesh is ৳9,200 only. Buy Xiaomi Redmi Note 8 at the best price from BDStall. There are currently 4 sellers available. Prices range up to ৳9,995 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 4 in Bangladesh
📋 Xiaomi Redmi Note 8 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 8 |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA |
| Network | 4G / LTE |
| SIM | Dual SIM |
| Display | 6.3 Inch, 1080 x 2340 Resolution |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 4 GB / 6GB |
| Built In Memory | 64 GB / 128GB |
| External Memory | Up to 256 GB |
| CPU | Octa Core, 4 x 2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4 x 1.8 GHz Kryo 260 Silver |
| GPU | Adreno 610 |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, Dual-Band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 Reversible Connector, USB On-The-Go |
| Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Video | Up to 2160p at 30fps |
| OS | Android 9.0 Pie, MIUI 10 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Fingerprint Rear-Mounted, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| FM Radio | FM Radio |
| Battery Capacity | Non-Removable Li-Po 4000 mAh Battery |
| Battery Type | Fixed |
| Stand By | Dual Stand-By |
📖 Overview
The Redmi Note 8 is one of the most popular phone in smartphone market for its budget. It has the features like great specifications at low price, eye-catchy premium looking, great performance, high quality camera and long lasting battery backup & these are the main reasons for its popularity.
Xiaomi Redmi Note 8 Review by Bdstall
Design
Redmi note 8 can also be called the successor of earlier Redmi note series. The phone is available in 4/64 GB, 6/64 GB and /128 GB variants. The phone has a 6.39 inch HD and a high resolution IPS LCD panel which is much more colorful, the torch response is awesome also the brightness is very good and it has a display protection Gorilla Glass 5 which can give a lot of protection. In a word, a perfect display which means almost everything has been poured into the Redmi Note 8 phone.
Performance
The processor used in the phone is Snapdragon 665 processor. As a result, any work can be done on the phone without any hassle, you can use many apps at once very smoothly. Redmi Note 8 phone will run on Android 9 Pi with MIUI 10 on top operating system.
Attractive Color
In terms of design and look, in a word, it is great because the phone is much more handy and you will get a premium feel as soon as you take it in hand. The phone will be available in three colors, Green, Blue and White, and the back of the phone reflects different colors in the light, making the phone look more premium.
Camera
The Redmi Note 8 has a quad core camera setup with which it is possible to take perfect pictures. Also the pictures taken with this phone are very colorful so everyone will like the pictures and the pictures are very bright as the details are very good.
Battery Backup
The phone has a 4000mAh battery, so you get a long time battery backup. The battery takes only 1 hour to get 20-60 percent charge. After all, as a budget phone, the Redmi Note 8 is a great phone in a word.
Xiaomi Redmi Note 8 Price in Bangladesh
Xiaomi Redmi Note 8 price in Bangladesh depends on the specific variant such as RAM, storage configuration and where you buy it from. The Xiaomi Redmi Note 8 4/64 GB price 9,999 taka and Xiaomi Redmi Note 8 6/128 price is 10,900 taka.
🎬 Product Video
Watch Xiaomi Redmi Note 8 in action.
Good
Good Evening, I am from abroad.Would you like to inform me that this Xiaomi note 8 4RM and 64GB memory is official or unofficial?if i want to buy it,can i pay by online?please notify me.
Official na ke unofficial
Hello
Unofficial hobe bro?
shob dhokane pabo
এখন কি এই ফোন টা পাওয়া যাবে আর পাওয়া গেলে details bolben
Xiaomi Redmi Note 8 মোবাইল টা কি অনলাইনে বিক্রয় করা হবে ? আমি খুলনা থেকে বলছি ? কিভাবে আমি খুলনা থেকে মোবাইল টা কিনতে পারি
Please call at the showroom hotline number for details.
13000 taka dibo Dile janan
যোগাযোগ করার মত কি কোন কন্টাক নাম্বার হবে
I want to buy a Xiaomi Redmi Note 8.... How to order????
I want note 8
Order korbo ki vabay.??
Gd
Official or unofficial
Vai ei phone ki ami order dile Chittagonge delivery deya jabe
Please call at the showroom hotline number for details.
I am interested to buy. Thank you
Please call at the showroom hotline number.
Hi, do you guys sell in jamuna future park, if i want to buy, do you deliver?
Please call at the showroom hotline number.
Vai Eta Ki Official
Agula ki officials
ভাই একটা লাগবে ক্যাশ অন ডেলিভারি হবে??
Please call at the given hotline number for your delivery.
এটা কি হোম ডেলিভারি?
Vai aita ki home dekyvery
Xiaomi Mi A3 4/64 price koto kore?
হোম ডেলিভারির কোন সুযোগ আছে কি? থাকলে সেটিকি আগে পেমেন্ট নাকি ক্যাস অন ডেলিভারি প্লিজ জানাবেন।
EMI available?
currently EMI is not available.
vai agula ki copy? na real?
Original