Xiaomi Redmi Note 9T
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi Note 9T Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 9T |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.53 inch (1080 x 2340 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 4GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC (dedicated slot) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Camera | Triple (48MP+2MP+2MP) |
| Front Camera | 13 MP, f/2.3, 29mm (standard), 1/3.1", 1.12µm |
| Video | Up to 4K at 30fps |
| OS | Android 10, MIUI 12 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| FM Radio | FM radio & Recording |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 161.2 x 77.3 x 9.1 mm |
| Weight | 199 g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Note 9T Review by Bdstall
How much does Xiaomi Redmi Note 9T cost in BD?
Xiaomi Redmi Note 9T price is less or more in Bangladesh depending on the variant of the smartphone. Redmi Note 9T appears in three different variants and those are 64GB ROM & 4GB RAM, 128GB ROM & 4GB RAM and 128GB ROM & 6GB RAM. Moreover, Xiaomi Redmi Note 9T price in BD starts from just TK 19,000 which is the 4GB RAM & 128GB ROM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 9T and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?