Aprilaire AD-090NT Dehumidifier Machine
Price in Bangladesh
৳73,000
from 1 seller
The lowest price of Aprilaire AD-090NT in Bangladesh is ৳73,000 only. Buy Aprilaire AD-090NT at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
৳ 73,000
📋 Aprilaire AD-090NT Full Specification
| Item | Dehumidifier |
|---|---|
| Model | ✅ Aprilaire AD-090NT |
| Capacity | 90L |
| Air Flow | 1000m3/h |
| Coverage Area | 70-120m2 |
| Refrigerant | R410A |
| Drainage | Flexible Pipe |
| Material | Metal Cover |
| Display | LED |
| Temparature | 5-38ºC |
| Rated Power | 1075W |
| Power Supply | 220V-50Hz-1Ph |
| Dimension | 470 x 360 x 840mm |
| Weight | 42 KG |
| Origin | China |
📖 Overview
The Aprilaire AD-090NT Dehumidifier is a professional dehumidifying machine that is specially designed to remove up to 90 pints or approximately 11.25 gallons of moisture per day. Moreover, it has some fantastic features & benefits such as high moisture removal, improved indoor air quality, structural protection, comfort enhancement, built-in digital control, energy efficiency, durable construction, low maintenance, and versatile installation capability.
Be the first to review
Share your experience with Aprilaire AD-090NT Dehumidifier Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★