Aristo 30-Liter 60% Energy Efficient Water Geyser
-30%
Price in Bangladesh
৳10,499
from 1 seller
The lowest price of Aristo 30-liter 60% energy efficient water geyser in Bangladesh is ৳10,499 only. Buy Aristo 30-liter 60% energy efficient water geyser at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Nasirabad, Chittagong
Save 30%
৳14,999
৳ 10,499
📋 Water Heater & Geyser Full Specification
| Item | Water Heater & Geyser |
|---|---|
| Heater Type | Geyser |
| Body | SS Tank + PVC |
| Capacity | 30 Liter |
| Heater Made | China |
| Heater Brand | Aristo |
| Heater Watt | 2000W |
| Power System | Electric |
| Voltage | 220V |
| Weight | 13kg |
📖 Overview
This Aristo is a water geyser that has a load capacity of up to 30 liters. It can keep water warm for up to 12 hours and heat water to 75°C. Also, it comes with Auto Thermostat which ensures a 90% waterproof degree. Moreover, this geyser saves energy up to 60 percent and it is made of SS Tank + PVC material so, it ensures long life use.
Be the first to review
Share your experience with Aristo 30-Liter 60% Energy Efficient Water Geyser and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★