Ariston Andris RS 30/3 30 Liter Compact Water Heater
-18%
Price Range in Bangladesh
from
৳15,450
to
৳15,500
across 2 sellers
The lowest price of Ariston Andris RS 30/3 in Bangladesh is ৳15,450 only. Buy Ariston Andris RS 30/3 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳15,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Gulshan, Dhaka
Save 19%
৳19,000
৳ 15,450
Paltan, Dhaka
Save 26%
৳21,000
৳ 15,500
📋 Ariston Andris RS 30/3 Full Specification
| Item | Water Heater & Geyser |
|---|---|
| Model | ✅ Andris RS 30/3 |
| Brand | Ariston |
| Heater Type | Instant |
| Capacity | 30 Liter |
| Power System | 1.2 kW |
| Heating Time | 36cm |
| Voltage | 230V |
| Diameter | 36cm Depth, 81cm Width |
| Weight | 13Kg |
📖 Overview
Ariston Andris RS 30/3 water heater has 7.9 gal glass tinted tank, compact design so easy to use, fine enamel on the inside, and offer superior insulation for higher efficiency and has a large anti- corrosion magnesium anode, 1.5kW power consumption, and easily fits your kitchen / bathroom wall.
Be the first to review
Share your experience with Ariston Andris RS 30/3 30 Liter Compact Water Heater and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★