Spiral Binding Machine 118C Manual Punch 21 Hole A4 Steal
Price Range in Bangladesh
from
৳3,299
to
৳3,300
across 2 sellers
The lowest price of Spiral binding machine 118c manual punch 21 hole a4 steal in Bangladesh is ৳3,299 only. Buy Spiral binding machine 118c manual punch 21 hole a4 steal at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳3,300 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
৳ 3,299
Purana Paltan, Dhaka
Save 3%
৳3,400
৳ 3,300
📋 Spiral Binding Machine Full Specification
| Item | Spiral Binding Machine |
|---|---|
| Punching Hole | 21 Pin |
| Punching Capacity | 12 Sheet or 70gsm |
| Hole Distance | 14.3mm |
| Binding Thickness | 25mm Round Plastic Comb, 50mm Ellipse Plastic Com |
| Binding Width | Less than 300mm |
| Hole Size | 3 x 8mm |
| Paper Size | A4 steal |
| Binding Material | Plastic Comb, Binder Strip |
| Weight | Approx. 4.8Kg |
| Dimension | 370 x 140 x 230mm |
📖 Overview
Spiral binding machine 118C has A4 steal, manual punching, 21 hole and 50-70 mm thickness. This binding machine efficiently punches up to 12 sheets of 70g paper, making it suitable for light to medium-duty tasks.
5.0
★★★★★
1 review
R
Md Ali
26 August 2019 08.18 AM
Overall
★★★★★
I need a spiral binding machin.