Pantone 2088C 21 Hole Manual Punch Spiral Binding Machine
-9%
Price Range in Bangladesh
from
৳6,800
to
৳7,000
across 3 sellers
The lowest price of Pantone 2088c 21 hole manual punch spiral binding machine in Bangladesh is ৳6,800 only. Buy Pantone 2088c 21 hole manual punch spiral binding machine at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳7,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
Save 9%
৳7,500
৳ 6,800
Purana Paltan, Dhaka
৳ 6,900
Purana Paltan, Dhaka
৳ 7,000
📋 Spiral Binding Machine Full Specification
| Item | Spiral Binding Machine |
|---|---|
| Punching Hole | 21 Pin |
| Punching Capacity | up to 25 sheet |
| Hole Distance | 14.3mm |
| Binding Capacity | 80gsm |
| Binding Thickness | 50-70 mm |
| Binding Width | Less than 300mm |
| Hole Size | 3 x 8mm |
| Paper Size | A4 steal |
| Other Features | 50mm of ellipse plastic comb |
| Weight | 14.5 Kg |
| Dimension | 420 x 346 x 230mm |
📖 Overview
Pantone 2088C spiral binding machine has 21 holes and 50-70 mm thickness A4 steal, manual punching. It has 20pages(80gsm) punching capacity, 30mm of round plastic binding capacity, 2.5-5.5mm adjustable depth margin.
Be the first to review
Share your experience with Pantone 2088C 21 Hole Manual Punch Spiral Binding Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★