Dell Latitude 3420 Core i3 10th Gen 8GB RAM
-19%
Price in Bangladesh
৳30,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3 10th Gen |
| Processor Speed | 1.2GHz Up To 3.4GHz, 4MB |
| Screen Size | 14″ HD 1366 X 768 Anti-Glare |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers With Realtek Audio |
| Networking | LAN, Wi-Fi, Bluetooth 5.1 |
| Webcam | Integrated Widescreen HD 720P Webcam |
| Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Battery | 3Cell 41Wh, 65 Watt AC Adapter |
| Keyboard | Touchpad and Backlit |
| Software | Windows 10 Home |
| Ports | 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.2 Gen 1, 1 x USB 3.2 Gen, 1 x HDMI |
| Extra Slot | Up to 32GB |
| Dimensions (W x D x H) | 17.6 X 326 X 226mm |
| Product Weight (Kg) | 1.52 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 3420 is a laptop that is powered by an Intel core i3 10th gen processor that can generate speeds of 1.2GHz Up To 3.4GHz, 4MB. It has 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD, an Integrated Intel UHD Graphics card, LAN, Wi-Fi, Bluetooth 5.1 connectivity, and a Micro SD card reader.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 3420 Core i3 10th Gen 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★