Dell Latitude E7470 Core i5 6th Gen 256GB SSD 8GB RAM
-15%
Price Range in Bangladesh
from
৳18,700
to
৳21,500
across 3 sellers
The lowest price of Dell Latitude E7470 in Bangladesh is ৳18,700 only. Buy Dell Latitude E7470 at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳21,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Mohakhali, Dhaka
Save 15%
৳22,000
৳ 18,700
Mirpur, Dhaka
Save 24%
৳25,000
৳ 18,999
Mirpur, Dhaka
Save 2%
৳22,000
৳ 21,500
📋 Dell Latitude E7470 Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ Latitude E7470 |
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Processor Type | Intel Core i5 6th Generation |
| Processor Speed | Up to 3.0 GHz Clock Speed |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14.0 FHD Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256 GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | Intel 4GB |
| Audio/Speaker | Super |
| Networking | WiFi / LAN |
| Webcam | HD |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Up to 3 Hours |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.8 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude E7470 laptop has 6th generation super-fast core i5 3GHz clock speed processor. It has 256GB SSD, 8GB DDR3 RAM. This Dell laptop features 14" display clear display, and battery backup up to 3 to 4 hours.
5.0
★★★★★
2 reviews
R
Md. Akher AlI
01 July 2020 10.12 PM
Overall
★★★★★
i want to buy this product
R
Md. Akher AlI
01 July 2020 10.12 PM
Overall
★★★★★
Nice Products