HP EliteBook 840 G1 Core i5 4th Gen Laptop
The lowest price of HP 840 G1 in Bangladesh is ৳17,500 only. Buy HP 840 G1 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 HP 840 G1 Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ 840 G1 |
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-4300U 4th Generation |
| Processor Speed | 2.50 GHz Clock Speed |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 14" Diagonal HD BrightView LED-Backlit |
| RAM | 8 GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | Intel HD 4400 |
| Audio/Speaker | DTS Sound + Stereo Speakers, Single Integrated Digital |
| Networking | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN, Bluetooth 802.11b/g/n |
| Webcam | Full HD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Up to 2 Hours Battery Backup |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.5 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP 840 G1 Review by Bdstall
Reliable Design and durable build quality: HP Elitebook 840 G1 is the most attractive business laptop. This laptop looks very round and is made of aluminum chassis. This Elitebook is lightweight and easy to carry. The EliteBook 840 G1 has also VGA and DisplayPort video outputs that are ideal for connecting the laptop to projectors and external monitors. This laptop has also an SD card reader, a Gigabit Ethernet port, a smartcard slot, and a combined headphone and microphone jack. HP Elitebook 840 G1 core i5 4th gen is available at the lowest price in Bangladesh.
Springy Keyboard: The EliteBook 840 G1 has a comfortable and springy backlit keyboard for everyday use. Because the keys of the keyboard are flat, work can be done very quickly. It also has a replaceable touch stick.
Touchpad: 840 G1 laptop’s touchpad is very useful to navigate. This touchpad has 4 separate up and down buttons that work great as mouse buttons. The touchpad works great for clicking and dragging as it is responsive enough. Moreover, the buttons are much more responsive than the integrated buttons on all-in-one touchpads.
Performance: HP Elitebook 840 G1 laptop is installed with an Intel Core i5-4300U processor and 8GB 1600MHz DDR3 memory. This processor’s base clock speed 1.6GHz and up to 2.5GHz. In addition, the laptop has a 256GB SSD. However, there are facilities to extend SSD or memory. Elitebook 840 G1 is definitely for office workers or students who can do assignments, presentations, Microsoft related work easily.
স্টোকে কি আছে?
notify me when it will available
Nice