Lenovo ThinkPad X230 Core i5 3rd Gen 8GB / 500GB
-21%
Price in Bangladesh
৳12,500
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳12,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 22%
৳16,000
৳ 12,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-3230M 3rd Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.6GHz & up to 3.20GHz / 3M Cache |
| Chipset | Intel Series |
| Screen Size | 12.5" HD 200 NIT Panel Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 500GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD Writer |
| Graphics Card | Intel HD 4000 Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker |
| Networking | Wi-Fi / WLAN / TLAN / Bluetooth |
| Webcam | 2MP HD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Up to 1 hours battery Backup |
| Software | Default OS |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad X230 Laptop PC has an Intel Core i5 3rd-generation processor with a base frequency of 2.6 GHz up to 3.20 GHz, 8GB RAM, 500GB SSD, 12.5-inch HD LED display, and a fingerprint sensor.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X230 Core i5 3rd Gen 8GB / 500GB and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★