Ariston Pro-R-80H 80L Electric Water Heater
-15%
Price in Bangladesh
৳38,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Ariston Pro-R-80H Full Specification
| Item | Water Heater & Geyser |
|---|---|
| Model | ✅ Pro-R-80H |
| Brand | Ariston |
| Heater Type | Instant |
| Body | Steel |
| Capacity | 80-Liter |
| Power System | 1.5 KW Power |
| Heating Time | 2, 56 H/Min |
| Voltage | 230V |
| Height | 450.0mm |
| Diameter | 383.0mm Depth, 765.0mm Width |
| Weight | 21.5Kg |
📖 Overview
The Ariston PRO-R-80H electric water heater has an 80-liter water capacity and a maximum working temperature of 75°C. This water heater provides 8 times the maximum working pressure. It features IPX1 ingress protection and can be put horizontally or wall-mounted. The water heater includes a 16 atm tested high thickness steel tank and an enlarged magnesium anode.
Be the first to review
Share your experience with Ariston Pro-R-80H 80L Electric Water Heater and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★