Asus B550M-PlusTUF 3rd Gen Gaming Motherboard
Price in Bangladesh
৳15,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus B550M-PlusTUF Full Specification
| Item | Motherboard |
|---|---|
| Model | ✅ B550M-PlusTUF |
| Brand | Asus |
| Motherboard Type | Standard |
| Chipset | AMD B550 |
| Supported Processors | AMD Ryzen 5000G / 4000G Series & AMD Ryzen 3rd Generation Processors |
| Max Memory | 4 x DIMM, Maximum 128GB, DDR4 |
| Onboard Video | 1 x DisplayPort 1.2<br>1 x HDMI 2.1 4K@60Hz |
| Onboard Audio | Realtek ALC S1200A 7.1 Surround Sound High Definition Audio Codec |
📖 Overview
Asus B550M-PLUS TUF is a gaming motherboard that supports AMD Ryzen 5000G series of 3rd generation & includes 3rd generation Radeon graphics. It supports a maximum of 128GB DDR4 memory capacity. In addition, it has many output & input ports and connectivity. The gaming alliance ecosystem makes selecting compatible parts easy.
Be the first to review
Share your experience with Asus B550M-PlusTUF 3rd Gen Gaming Motherboard and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★