Asus TUF Gaming A15 FA506NF Ryzen 5 7535HS Laptop
Price in Bangladesh
৳75,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳75,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 75,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5-7535HS |
| Processor Speed | Up To 4.55GHz, 16MB Cache |
| Screen Size | 15.6" LED FHD, 144Hz Refresh Rate, 250nits Brightness |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz |
| Hard Disk | 512GB NVM Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon 660M - 8GB with NVIDIA RTX 2050-4GB Dedicated |
| Networking | Wi-Fi 6, 802.11ax, Dual band 2 x 2, Bluetooth 5.3, RJ45 Ethernet |
| Webcam | HD |
| Battery | 3-cell Li-ion, 48WHrs, 3S1P |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Extra M.2 Slot |
| Dimensions (W x D x H) | 359 x 256 x 22.8-24.5mm |
| Product Weight (Kg) | 2.30 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
The Asus TUF Gaming A15 FA506NF is a modern gaming laptop that is reliably designed for serious gamers. It is powered by the AMD Ryzen 5 7535HS processor with six cores and a clock speed clocked at 3.3GHz to 4.55GHz, so it can easily handle intense gaming demands. It is also equipped with an NVIDIA GeForce RTX 2050 4GB GDDR6 dedicated graphics card that will allow for smooth gameplay, and a fluid gaming experience.
Be the first to review
Share your experience with Asus TUF Gaming A15 FA506NF Ryzen 5 7535HS Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★