HP EliteBook 840 G9 Core i5 12th Gen 512GB SSD
Price Range in Bangladesh
from
৳49,000
to
৳58,000
across 7 sellers
The lowest price of HP EliteBook 840 G9 in Bangladesh is ৳49,000 only. Buy HP EliteBook 840 G9 at the best price from BDStall. There are currently 7 sellers available. Prices range up to ৳58,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 7 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 8%
৳53,000
৳ 49,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 9%
৳57,000
৳ 52,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 9%
৳58,000
৳ 52,500
📋 HP EliteBook 840 G9 Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ EliteBook 840 G9 |
| Brand | HP |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1265U 12th Gen |
| Processor Speed | 12M Cache, up to 4.80 GHz |
| Chipset | Integrated with the processor |
| Screen Size | 14" diagonal, WUXGA, IPS, anti-glare, 250 nits |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel Iris X Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen, dual stereo speakers, dual array world-facing microphones |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2 x 2) and Bluetooth 5.3 wireless card |
| Webcam | 5 MP camera |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 51 Wh Li-ion |
| Keyboard | Spill-resistant, DuraKeys, Optional backlight and Privacy key |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Up to 64 GB RAM Supported |
| Dimensions (W x D x H) | 31.56 x 22.4 x 1.92 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.36 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 840 G9 laptop is powered by Intel Core i5 12th generation processor with 12M Cache. It has a 512GB SSD storage capacity. The laptop comes with 16GB DDR4 RAM which can be upgraded up to a maximum of 64GB. The laptop has fingerprint sensor technology for added security.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G9 Core i5 12th Gen 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★