Asus VivoBook 14 K413EQ Core i7 11th Gen 2GB GFX Laptop
-14%
Price in Bangladesh
৳75,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1165G7 11th Generation |
| Processor Speed | 2.80GHz up to 4.70GHz, 12MB Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" IPS FHD Anti-glare |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB PCIe Gen3 x 2 M.2 SSD |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | 2GB GDDR5 NVIDIA GeForce MX350 |
| Audio/Speaker | Audio by ICEpower Harman / Kardon (Mainstream) with Cortana support |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ac), Bluetooth V4.1 |
| Webcam | 720p HD Built-in Microphone |
| Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Battery | 3-Cell Li-ion, 42WHrs |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard / Num-key 1.4mm Key-travel |
| Software | Default OS |
| Extra Slot | 1 x STD 2.5” SATA HDD |
| Dimensions (W x D x H) | 14.13 x 9.25 x 0.70 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.80Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Asus VivoBook 14 K413EQ GFX Laptop comes with a 14" anti-glare screen that delivers show FHD resolution of 1920 x 1080 pixels. With an Intel Core i7 11th generation processor, this laptop offers a smooth performance. Also, the processor can generate a 2.80GHz base frequency & up to 4.70GHz maximum speed. In addition, it has 16GB of random access memory (RAM) which is suitable for playing high-configuration games, and 512GB SSD
Be the first to review
Share your experience with Asus VivoBook 14 K413EQ Core i7 11th Gen 2GB GFX Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★