Asus Vivobook AMD Ryzen-7 512GB SSD Laptop
-12%
Price in Bangladesh
৳105,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus M1603QA Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ M1603QA |
| Brand | Asus |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 5800H |
| Processor Speed | 3.2GHz, 20MB Cache, up to 4.4 GHz, 8 cores, 16 Threads |
| Screen Size | 16.0" IPS display |
| RAM | 12 GB ( 8+4) DDR4, 3200 MHz |
| Hard Disk | 512 GB M.2 NVMe PCIe 3.0 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | AMD Radeon 512MB Dedicated |
| Audio/Speaker | Yes |
| Networking | Wi-Fi 6, 802.11ax, Dual Band 2 x 2 Bluetooth 5.2 |
| Webcam | Yes |
| Battery | 3-cell Li-ion, Up-to 7 hours |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key |
| Software | Windows 11 Home |
| Dimensions (W x D x H) | 35.79 x 25.24 x 1.79cm |
| Product Weight (Kg) | 1.88 Kg |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
This Asus Vivobook M1603QA laptop has a 16" anti-glare IPS display with a resolution of 1920 x 1200P. It offers an AMD Ryzen 7 processor which generates speeds up to 4.4 GHz, 8 cores, and 16 Threads. It supports AMD Radeon 512MB Dedicated graphics card and Windows 11 Home software. Also, it has 12GB RAM and 512GB SSD available. Moreover, it offers 3-cell Li-ion batteries that provide up to 7 hours of backup charging.
Be the first to review
Share your experience with Asus Vivobook AMD Ryzen-7 512GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★