Asus VY229HE 21.45" Eye Care Monitor
-3%
Price in Bangladesh
৳13,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus VY229HE Full Specification
| Item | Monitor |
|---|---|
| Model | ✅ VY229HE |
| Brand | Asus |
| Screen Size | 21.5'' |
| Shape | Wide Screen |
| Panel | IPS |
| Aspect Ratio | 16.9 |
| Display Type | LED |
| Brightness | 150 nits/cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Viewing Angle | Horizontal and Vertical 178° |
| Color Support | 16.7m |
| Response Time | 5ms |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Resolution | FHD / 1920 x 1080p |
| Wall Mount Standard | Yes |
| Speaker | No |
| Connectivity | HDMI / VGA |
| Power | 100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Weight | 2.72kg |
📖 Overview
This ASUS VY229HE is a 21.45" FHD IPS monitor designed for high-performance computing needs. This monitor has Eye Care technology that can reduce the risk of computer vision syndrome symptoms even after you spend long hours in front of the display. It also has flicker free technology which reduces onscreen flicker for comfortable viewing. This monitor features an antibacterial ionic silver treatment that prevents up to 99.9% of bacterial adhesion, and keeps the core parts of the monitor clean and hygienic.
Be the first to review
Share your experience with Asus VY229HE 21.45" Eye Care Monitor and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★