Asus ZenBook 14 UX425JA Core i5 10th Gen 512GB SSD
Price Range in Bangladesh
from
৳44,000
to
৳48,000
across 2 sellers
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳44,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳48,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 44,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 13%
৳55,000
৳ 48,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1035G1 10th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.00 GHz up to 3.60 GHz, 6M Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" Full HD IPS-level Panel, Anti-Glare, LED Backlit, 300nits, sRGB 100%, Screen-to-Body Ratio 90% |
| RAM | 8GB LPDDR4X RAM |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Smart Amp Technology<br> Built-in Array Microphone<br> Harman / Kardon (Mainstream) with Cortana and Alexa Voice-Recognition Support |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 with Gig+ (802.11ax), Bluetooth |
| Webcam | HD camera with IR function to support Windows Hello Without privacy shutter |
| Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Battery | 67WHrs, 4S1P, 4-Cell Li-ion |
| Product Weight (Kg) | 1.17 Kg |
| Other Features | Backlit Chiclet Keyboard<br>Pine Gray Color<br>1.4mm Key-Travel<br> 65W AC Adapter<br> 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A<br> 319 x 208 x 13.9 mm Dimension |
| Series | Others |
📖 Overview
This Asus ZenBook 14 UX425JA laptop arrives with an Intel Core i5-1035G1 10th-generation processor. The laptop features a 14" Full HD IPS-level panel, LED backlit, 300 nits, and a screen-to-body ratio of 90%. It has 8GB RAM, 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 hard disk, and a micro SD card reader. It also includes a built-in microphone, Wi-Fi 6 with Gig+, Bluetooth, and a backlit chiclet keyboard.
Be the first to review
Share your experience with Asus ZenBook 14 UX425JA Core i5 10th Gen 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★