Cummins 2000 kVA Industrial Generator
-2%
Price in Bangladesh
৳19,000,000
from 1 seller
The lowest price of Cummins in Bangladesh is ৳19,000,000 only. Buy Cummins at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
Save 3%
৳19,500,000
৳ 19,000,000
📋 Cummins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | LP2000 |
| Rated Power | 2000 kVA / 1600 kW |
| Standby Power | 2250 kVA / 1800 kW |
| Phase | 3-phase output technology |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Power Factor | 0.8 (Lag) |
| Starting System | Electric starting system |
| Filter | Dry air filter / Fuel filter / Oil filter |
| Canopy | Yes |
📖 Overview
The Cummins 2000 kVA industrial diesel generator's rated power is 2000 kVA (160 kW) and the standby power is 2250 kVA (180 kW). This engine provides an output voltage range of 220-400V and is equipped with a battery isolator switch, a 1500 RPM full digital controller, one set of rubber mounts, one set of batteries, and battery terminal covers.
Be the first to review
Share your experience with Cummins 2000 kVA Industrial Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★