Cummins 250 KVA Industrial Generator
Price in Bangladesh
৳2,700,000
from 1 seller
The lowest price of Cummins in Bangladesh is ৳2,700,000 only. Buy Cummins at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
৳ 2,700,000
📋 Cummins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Power | 250 kVA / 200 kW |
| Standby Power | 275 kVA / 220 kW |
| Phase | 3-Phase |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Engine RPM | 1500 rpm |
| Power Factor | 0.8 |
| Cooling System | Water-Cooled |
| Alternator | Stamford Alternator |
| Canopy | No |
| Origin | China |
📖 Overview
The Cummins 250 kVA industrial generator has a weatherproof enclosure that can protect the components of the generator and is designed to be suitable for all weather conditions. All Cummins generators come complete with a large base fuel tank, lifting hook, and forklift area for installation. It's designed and manufactured in China.
Be the first to review
Share your experience with Cummins 250 KVA Industrial Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★