30 kVA / 24 kW 3 Phase Diesel Generator
-11%
Price in Bangladesh
৳399,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Generator Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | ZH4100D |
| Rated Power | 30kVA / 24kW |
| Standby Power | 33kVA / 27kW |
| Number of Cylinder | 4 |
| Phase | 3 Phases |
| Voltage | 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500 rpm |
| Power Factor | 0.8 |
| Starting System | Electronic starting system |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Cooling System | Water Cooled |
| Alternator | Stanford Alternator (Brushless) |
| Fuel Consumption | 3 Ltr/hr |
| Dimension | 225cm x 85cm x 128cm |
| Weight | 835 KG |
| Origin | China |
📖 Overview
The generator features a 33 kVA / 27 kW standby capacity, 440V voltage, 50Hz frequency, 3 phase, 3 L / hr fuel consumption.
Be the first to review
Share your experience with 30 kVA / 24 kW 3 Phase Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★