Cummins 313 KVA Industrial Canopied Generator
-10%
Price Range in Bangladesh
from
৳2,950,000
to
৳3,300,000
across 2 sellers
The lowest price of Cummins in Bangladesh is ৳2,950,000 only. Buy Cummins at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳3,300,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
Save 11%
৳3,300,000
৳ 2,950,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 3,300,000
📋 Cummins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | LP313 |
| Rated Power | 313 kVA |
| Standby Power | 345 kVA |
| Number of Cylinder | Four cylinders |
| Phase | 3 |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500 rpm |
| Power Factor | 0.8 (Lag) |
| Max Output | 310 KW |
| Starting System | Electric starting system |
| Fuel Tank Capacity | 700 Liter |
| Alternator | Leroy Somer, Marathon, Mecc Alte and Hosem Brushless alternator for optional |
| Canopy | Yes |
| Fuel Consumption | 70Liter/Hour |
| Dimension | 3900 x 1300 x 1900mm |
| Weight | 2950kg |
| Origin | China |
📖 Overview
The Cummins 313 KVA Industrial Generator has a weatherproof enclosure to protect the generator components and is designed for use in all weather conditions. This industrial diesel generator includes battery terminal caps, 220-400 output voltage, a 1500 RPM fully digital controller, 1 set of rubber mounts, and 1 set of batteries. It comes with a large fuel tank that can run upwards of 8 to 10 hours.
Be the first to review
Share your experience with Cummins 313 KVA Industrial Canopied Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★