Cummins 40 kVA UK Diesel Generator
-11%
Price Range in Bangladesh
from
৳840,000
to
৳950,000
across 2 sellers
The lowest price of Cummins in Bangladesh is ৳840,000 only. Buy Cummins at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳950,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
Save 12%
৳950,000
৳ 840,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 950,000
📋 Cummins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | Stamford/STC |
| Rated Power | 40 kVA |
| Standby Power | 44 kVA |
| Voltage | 400V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500 rpm |
| Fuel Tank Capacity | 160 Litre |
| Alternator | Leroy Somer |
| Canopy | Yes |
| Fuel Consumption | 8.5 liter per hour (at 100% load) |
| Dimension | 2650mm x 950mm x 1450mm |
| Weight | 970kg |
| Origin | UK |
📖 Overview
Cummins diesel generator has a rated power of 40 kVA and standby power of 44 kVA. This generator has a canopy enclosure so loud noise is reduced. This generator is ideal for providing electricity to homes, shopping malls, small offices, and other places. It's manufactured in the UK.
Be the first to review
Share your experience with Cummins 40 kVA UK Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★