Cummins 40kVA with Canopied
-1%
Price in Bangladesh
৳945,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Cummins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Power | 40kVA |
| Number of Cylinder | 4-Cylinder |
| Phase | 3 |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1800 rpm |
| Displacement | 4.5 liters (272 in3) |
| Alternator | Alternator Stamford brushless |
| Canopy | Yes |
📖 Overview
Cummins 40kVA with Canopied generator is an electrical equipment designed for security and industry purposes. This generator set comes with various features. With its turbocharged and charged air-cooled engine, it offers optimal performance and durability. The generator also offers excellent voltage and frequency regulation, ensuring a stable power supply.
Be the first to review
Share your experience with Cummins 40kVA with Canopied and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★