Cummins 450 kVA Industrial Diesel Generator
Price Range in Bangladesh
from
৳4,150,000
to
৳4,800,000
across 2 sellers
The lowest price of Cummins in Bangladesh is ৳4,150,000 only. Buy Cummins at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳4,800,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
৳ 4,150,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 4,800,000
📋 Cummins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | LP450 |
| Rated Power | 450 kVA / 630 kW |
| Standby Power | 495 kVA / 396 kW |
| Number of Cylinder | 4-cylinder diesel engine |
| Phase | 3-phase output system |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Power Factor | 0.8 (Lag) |
| Starting System | Powered starting system |
| Fuel Tank Capacity | 834 Litre |
| Alternator | Stamford HC5C |
| Canopy | No |
| Fuel Consumption | 89.2 litre per hour (at 100% load) |
| Dimension | 5095mm x 1564mm x 2441mm |
| Weight | 5,020kg |
| Origin | China |
📖 Overview
Cummins 450 kVA industrial diesel generators rated power is 450 kVA / 360 kW and standby power is 495 kVA / 396 kW. This engine provides a 220-400 output voltage, a battery isolator switch, a 1500 RPM full digital controller, 1 set rubber mount, 1 set battery, and battery terminal caps. This generator comes with mountings between the engine and base frame that reduce vibration.
Be the first to review
Share your experience with Cummins 450 kVA Industrial Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★