Cummins 500 kVA Heavy Duty Diesel Generator
-9%
Price Range in Bangladesh
from
৳4,800,000
to
৳5,302,000
across 3 sellers
The lowest price of Cummins 500 kva heavy duty diesel generator in Bangladesh is ৳4,800,000 only. Buy Cummins 500 kva heavy duty diesel generator at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳5,302,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
Save 9%
৳5,300,000
৳ 4,800,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 5,300,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 5,302,000
📋 Generator Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Power | 450 kVA / 360 KW |
| Standby Power | 500 kVA / 400 KW |
| Number of Cylinder | Six-cylinder |
| Voltage | 220-400V |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine RPM | 1500 RPM |
| Power Factor | 0.8 |
| Alternator | Stamford |
| Dimension | 3150 x 1360 x 1870mm |
| Weight | 5044 Kg |
| Origin | China |
📖 Overview
Smooth sound quality, 500 kVA / 400 KW standby power, prime rating 450 kVA / 360 KW, 220-400 output voltage, 50 Hz, frequency, 1500 RPM speed, 0.8 power factor, very and deep-sea controller, six-cylinder, turbo charged.
Be the first to review
Share your experience with Cummins 500 kVA Heavy Duty Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★