Cummins 500 kVA Prime Power Diesel Generator
-14%
Price in Bangladesh
৳4,800,000
from 1 seller
The lowest price of Cummins in Bangladesh is ৳4,800,000 only. Buy Cummins at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
Save 14%
৳5,600,000
৳ 4,800,000
📋 Cummins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | KTA19-G3A |
| Rated Power | 500 KVA / 400 KW |
| Standby Power | 550 KVA / 440 KW |
| Phase | 3-phase output system |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500 RPM |
| Power Factor | 0.8 (Lag) |
| Starting System | Electric starting technology |
| Cooling System | Liquid-type cooling engine |
| Alternator | Alternator Stamford brushless |
📖 Overview
Cummins diesel generator features 500 kVA rated and 550 kVA standby power. The generator comes with 230-400 output voltage, 50Hz frequency, 1500 rpm engine speed, and 0.8 power factor. This generator features anti-vibration mounting between the alternator and the base frame. This generator is powered by diesel and has a large fuel tank that can run for 8 to 10 hours on a full fuel load. It has a digital control panel.
Be the first to review
Share your experience with Cummins 500 kVA Prime Power Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★