Cummins 60 kVA Open Diesel Generator
Price in Bangladesh
৳1,050,000
from 1 seller
The lowest price of Cummins in Bangladesh is ৳1,050,000 only. Buy Cummins at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
৳ 1,050,000
📋 Cummins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | 6BT5.9-G2 |
| Rated Power | 60kVA / 50KW |
| Standby Power | 66 kVA / 53 kW |
| Number of Cylinder | 4-Cylinder |
| Phase | 3-Phase / 4-Pole |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500rpm |
| Power Factor | 0.8 |
| Fuel Tank Capacity | Appox. 100 Liter |
| Alternator | Brush-less Alternator |
| Canopy | No |
| Fuel Consumption | 100% load 14 Liter / Hour |
| Dimension | 2150 x 850 x 1430mm |
| Weight | 1400 |
📖 Overview
Cummins 60 kVA is a reliable high-grade commercial power source that may be used for backup, energy storage, or primary energy in various industries and situations. It abides by ISO 8628 for national standards and ISO 9001 for quality standards.
Be the first to review
Share your experience with Cummins 60 kVA Open Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★