Cummins 60 kVA Soundproof Diesel Generator
Price in Bangladesh
৳1,100,000
from 1 seller
The lowest price of Cummins in Bangladesh is ৳1,100,000 only. Buy Cummins at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
৳ 1,100,000
📋 Cummins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | LP60 |
| Rated Power | 60 KVA / 48 KW |
| Standby Power | 66 kVA / 52 kW |
| Phase | Three-phase output |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500 RPM |
| Power Factor | 0.8(Lag) |
| Starting System | Electric starting technology |
| Canopy | Soundproof Canopy |
📖 Overview
Cummins 60 kVA diesel generators rated power is 60 KVA / 48 KW and standby power is 66 kVA / 52 kW. This generator includes a big fuel tank capacity for 8 to 10 hours of continuous working and features an AVR voltage regulation system, three-phase output, and starts via an electric starting system. This generator is an ideal choice for houses, schools, mosques, and factories.
Be the first to review
Share your experience with Cummins 60 kVA Soundproof Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★