Dahua HAC-HDW1200TRQP-A 2MP Audio CC Camera
Price in Bangladesh
৳1,525
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dahua HAC-HDW1200TRQP-A Full Specification
| Item | CCTV Camera |
|---|---|
| Model | ✅ HAC-HDW1200TRQP-A |
| Brand | Dahua |
| CCTV Type | Fixed |
| Sensor | 2MP 1/2.7" CMOS |
| White Balance | Auto & Manual |
| Lens | 2.8 mm |
| Video Resolution | 1920 x 1080p |
| Signal System | Coxial |
| Day / Night | Auto switch by ICR |
| IR | 40 meter |
| Connectivity | Standard |
| Waterproof / Dustproof | IP67 |
| CCTV Housing | Dome |
| Power Supply | 12V ±30% DC |
| Other Features | Power Consumption: Max 2.9W (12V DC, IR on) |
📖 Overview
This Dahua HAC-HDW1200TRQP-A high-definition dome camera has a 1/2.7" 2 Megapixel Progressive CMOS sensor and can record videos in 1080p resolution at 30 frames per second. The camera can record a huge area in a single photo due to its 2.8mm fixed lens, which has a wide horizontal field of view of 96 degrees. Additionally, the camera has integrated Smart IR technology, which enables it to take clear video up to 40 meters away in low light. Additionally, this cc camera comes with a built-in mic that features audio recording.
Be the first to review
Share your experience with Dahua HAC-HDW1200TRQP-A 2MP Audio CC Camera and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★