Lenovo IdeaPad 110 Core i3 6th Gen 8GB RAM 14" Laptop
-23%
Price in Bangladesh
৳14,500
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳14,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 24%
৳19,000
৳ 14,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-6100U 6th Generation |
| Processor Speed | 3M Cache, 2.30 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" HD LED Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 128 GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | Built-in DVD Recordable Drive |
| Graphics Card | 2 GB built in |
| Audio/Speaker | 2 x Stereo Speakers with Dolby Audio |
| Networking | WiFi 802.11 a/c, 10/100/1000M Gigabit Ethernet, Bluetooth, WiFi |
| Webcam | HD Web Camera |
| Card Reader | Multi Format |
| Battery | 4 Cell Li-ion Battery |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 14.88 x 10.43 x 0.9" |
| Product Weight (Kg) | 2 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Lenovo IdeaPad 110 laptop has an Intel Core i3 6th generation processor, 8GB laptop memory, 128GB SSD, Intel HD graphics card, 14-inch laptop screen, DVD R/W, HD web camera, wifi, Bluetooth, card reader, up to 1.3 hours battery backup and 2 Kg laptop weight.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo IdeaPad 110 Core i3 6th Gen 8GB RAM 14" Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★