Dell XPS 13 9315 Core i5 12th Gen Thin & Light Laptop
-24%
Price in Bangladesh
৳155,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1230U12th Gen |
| Processor Speed | 12M Cache, up to 4.40 GHz, 10 Cores, 12 Threads |
| Screen Size | 13.3 inch FHD+, 60Hz Refresh Rate, Non-Touch, Anti-Glare, 500 nit Brightness, InfinityEdge |
| RAM | 16 GB DDR5 5200MHz |
| Hard Disk | 512 GB SSD NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Dual Stereo Speaker |
| Networking | Intel Killer Wi-Fi 6E 1675 (AX211), 2 x 2, 802.11ax, Bluetooth |
| Webcam | 720p at 30 fps HD RGB camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3-Cell, 51Wh Smart lithium-ion |
| Keyboard | Yes, Backlit |
| Software | Windows 11 Home |
| Dimensions (W x D x H) | 295.4 x 199.4 x 13.99mm |
| Product Weight (Kg) | 1.17 Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
This Dell XPS 13 9315 is the thin and light business laptop powered by the latest 12th generation Intel Core i5 processor. It has a dual sensor RGB camera that maintains good image quality even in low light. This laptop comes with 16GB DDR5 RAM clocked at 5200MHz which makes demanding multitasking tasks effortlessly faster. This XPS laptop chassis uses low carbon aluminum, which reduces its carbon footprint and is 100% recyclable.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 9315 Core i5 12th Gen Thin & Light Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★